Missouri All-State Football Teams

Missouri All-State Football Teams
By: Associated Press

Here are the All-State Football Teams as selected by the Missouri Sportswriters and Sportscasters Association.

CLASS 1
Offense First team

QB - Ryan Humes, 6-1, 190, jr., West Platte.
All-Purpose - Morgan Duff, 6-1, 190, jr., Princeton.
RB - Ethan Harris, 5-11, 180, sr., South Shelby.
RB - Michael Lowther, 6-2, 170, sr., Thayer.
RB - Taylor Eubank, 6-1, 189, sr., Orrick.
WR - Erick Roe, 6-4, 180, sr., West Platte.
WR - Dylan Clayton, 6-5, 200, sr., Concordia.
WR - Ethan Stark, 6-3, 210, sr., Princeton.
OL - Brad Madison, 6-5, 238, sr., South Harrison.
OL - Jerry O'Dell, 5-10, 259, sr., Orrick.
OL - Kris Frillman, 5-11, 210, sr., Thayer.
OL - Wyatt Jackson, 6-0, 220, sr., Adrian.
OL - Ethan Williams, 6-1, 258, sr., Tipton.
K - Erick Roe, 6-4, 180, sr., West Platte.

Offense Second team

QB - Joe Gilliam, 6-0, 165, sr., Paris.
All-Purpose - Ryan Sherman, 5-10, 155, jr., Fayette.
RB - Stephen Wood, 5-11, 185, sr., Gallatin.
RB - Jerome Covington, 6-1, 170, sr., Hayti.
RB - Layton Metcalf, 5-11, 170, sr., Marionville.
WR - Derek Vanlandingham, 5-9, 165, sr., Paris.
WR - Jamestic Gooden, 6-2, 195, sr., Hayti.
WR - Matthew Miller, 6-4, 245, sr., Adrian.
OL - Craig Robinson, 6-3, 300, jr., Hayti.
OL - Mitch Giger, 6-4, 260, sr., North Platte.
OL - Preston Henry, 6-1, 225, jr., Marionville.
OL - Brett Fairchild, 6-2, 210, sr., Wellington-Napoleon.
OL - Macon Allan, 6-5, 225, sr., King City.
K - Vetile Skjelestad, 6-0, 160, jr., St. Paul Lutheran.

Defense First team

DL - Landon Eggerman, 6-6, 290, sr., Lockwood.
DL - Leslee Eubank, 6-2, 215, jr., Orrick.
DL - William Norris, 5-11, 245, sr., Hayti.
DL - Ryan Tate, 6-3, 195, sr., Thayer.
LB - Corey Lee, 5-11, 200, sr., Gallatin.
LB - Zach Uding, 5-9, 175, sr., Valle Catholic.
LB - Bryce Johnston, 6-1, 210, jr., South Shelby.
LB - Bradley Ross Knipp, 6-1, 199, sr., Tipton.
Secondary - Garrison Edgar, 6-1, 175, sr., Marionville.
Secondary - Brentlee Thomas, 6-2, 190, sr., Rock Port.
Secondary - Chris Dickinson, 5-9, 180, sr., Sweet Springs.
Secondary - Matt Holt, 6-5, 210, sr., Lathrop.
P - Jeremy Dawson, 5-10, 185, sr., Fayette.

Defense Second team

DL - Justin Kottman, 6-1, 190, sr., Princeton.
DL - Matt O'Dell, 6-1, 211, soph., Orrick.
DL - Joe Stonecypher, 6-0, 220, sr., South Harrison.
DL - Justin Wilt, 6-0, 190, jr., South Shelby.
LB - Kyle Elder, 6-6, 210, sr., West Platte.
LB - Luke Martin, 6-0, 175, jr., Thayer.
LB - Daniel Salazar, 5-11, 190, jr., Rich Hill.
LB - Ryan Barnes, 6-2, 217, sr., Polo.
Secondary - Rusty Thomas, 6-1, 185, jr., Rich Hill.
Secondary - Shaun Jones, 6-2, 175, sr., Hayti.
Secondary - Trey Allison, 5-10, 150, sr., Tipton.
Secondary - Aaron Blyth, 5-7, 150, soph., Orrick.
P - Ethan Leisenring, 5-10, 165, soph., Thayer.
Coach of the Year: Billy Webber, Thayer.

CLASS 2
Offense First team

QB - Joseph Kassanavoid, 6-6, 220, sr., Lawson.
All-Purpose - Justin Eiken, 6-0, 175, jr., Blair Oaks.
RB - De'Andre Vandevender, 6-2, 215, sr., Trenton.
RB - Adam Mattson, 5-11, 185, jr., Maryville.
RB - Demetrius Terry, 6-1, 185, sr., Crystal City.
WR - Charles Johnson, 5-10, 190, sr., Hogan Prep.
WR - Bryant Allen, 6-0, 155, jr., Maplewood.
WR - Aaron Charleson, 5-7, 170, sr., Mountain Grove.
OL - Tyler Gordon, 5-11, 260, sr., Brookfield.
OL - Seth Vanbooven, 6-3, 325, sr., Hermann.
OL - Calvin Wilbers, 5-10, 220, sr., Blair Oaks.
OL - John Bright, 6-5, 245, sr., Lawson.
OL - Ethan Tabbert, 6-3, 240, sr., Trenton.
K - Troy Green, 5-10, 180, sr., Lawson.

Offense Second team

QB - Jonathan Nutt, 6-1, 185, jr., Palmyra.
All-Purpose - Cody Renzelman, 5-10, 160, soph., Carrollton.
RB - Ryan Smith, 6-0, 180, sr., Cabool.
RB - Javis Vineyard, 5-9, 165, jr., Clark County.
RB - Lawrence Kroeger, 5-11, 180, sr., Centralia.
WR - Brock Reed, 6-2, 175, sr., Palmyra.
WR - Reggie Ramey, 5-11, 190, sr., Montgomery County.
WR - Aaron Bolton, 6-3, 160, jr., Versailles.
OL - Jared Benoit, 6-2, 225, sr., Centralia.
OL - Cody Chaffin, 6-3, 230, sr., East Newton.
OL - Cori Seth, 6-3, 260, jr., Clark County.
OL - Dillon Owens, 6-2, 245, sr., Maryville.
OL - Carnell King, 5-11, 215, sr., Hogan.
K - Bill Rose, 6-4, 180, sr., Orchard Farm.

Defense First team

DL - Tyler Evans, 6-7, 275, jr., Strafford.
DL - Brian Buckert, 6-2, 220, sr., Centralia.
DL - Kyle Hoyt, 6-1, 240, sr., Trenton.
DL - Zach Sherry, 5-11, 205, jr., Maryville.
LB - Devin Lindsey, 6-2, 185, jr., Maplewood.
LB - Michael Singer, 6-0, 200, sr., Blair Oaks.
LB - Danny Mundwiller, 5-11, 175, jr., Hermann.
LB - Jake Buehler, 6-1, 195, sr., Crystal City.
Secondary - Justin Moore, 5-9, 155, sr., Centralia.
Secondary - Michael Kurtz, 5-11, 170, jr., Trenton.
Secondary - Bryan Plenge, 5-10, 160, jr., Clark County.
Secondary - Caleb Haynes, 6-0, 185, sr., Higginsville.
P - Stevie Jones, 5-10, 170, sr., Wright City.

Defense Second team

DL - Jeff Johnson, 6-2, 210, sr., Holden.
DL - Jacob Payne, 6-0, 215, sr., Lawson.
DL - Andy Luecke, 6-2, 240, jr., Blair Oaks.
DL - Zach Sage, 6-1, 225, sr., Centralia.
LB - Kyle Henke, 5-10, 200, sr. Blair Oaks.
LB - Logan Pettz, 6-2, 175, sr., Lawson.
LB - DaRon Cooper, 5-10, 205, sr., Hogan Prep.
LB - Doug Walls, 6-0, 213, sr., Cabool.
Secondary - Colby Bailey, 6-0, 180, jr., Brookfield.
Secondary - Lucas Manring, 5-10, 150, sr., Stockton.
Secondary - Taylor Cameron, 6-0, 170, sr., Hermann.
Secondary - Lee Oliver, 6-0, 180, jr., Montgomery County.
P - Marshall Woodruff, 6-0, 170, sr., Warsaw.
Coach of the Year: David Harris, Maplewood.

CLASS 3
Offense First team

QB - Sean Ransburg, 6-1, 205, sr., Harrisonville.
All-Purpose - Trey Barrow, 6-3, 183, sr., Moberly.
RB - Logan Huggins, 6-1, 175, sr., Clinton.
RB - Ryan Sawyer, 5-8, 160, sr., Fredericktown.
RB - Conrad Hooper, 5-10, 180, sr., Odessa.
WR - Curt Roth, 6-3, 204, sr., Ste. Genevieve.
WR - Matt Angell, 5-9, 167, sr., Owensville.
WR - Donnie MacLeod, 6-1, 180, sr., Harrisonville.
OL - Matt Shannon, 6-1, 250, sr., Borgia.
OL - John Mollet, 6-2, 290, jr., Grain Valley.
OL - Kyle Bouchard, 5-10, 245, sr., Harrisonville.
OL - Brandon Wahle, 5-11, 275, jr., Borgia.
OL - Colt Schulte, 6-5, 305, sr., Osage.
K - Ryan Wehking, 6-2, 180, sr., Priory.

Offense Second team

QB - Jeremiah Oteh, 6-1, 190, jr., MICDS.
All-Purpose - Derek Naida, 5-11, 180, jr., Harrisonville.
RB - Dustin Allen, 5-10, 190, sr., Moberly.
RB - Billy Creason, 5-10, 175, sr., Grain Valley.
RB - Jon Sidney, 6-1, 224, jr., Fulton.
WR - Sammy Santana, 5-8, 155, jr., MICDS.
WR - Andrew Jones, 6-6, 230, sr., Smithville.
WR - Kyle Knox, 6-3, 175, sr., Platte County.
OL - Joe Altenhofen, 6-4, 240, sr., KC-St. Pius X.
OL - Jake Makings, 6-2, 240, jr., Odessa.
OL - Orrin Hawkins, 6-1, 215, sr., Fredericktown.
OL - Cody Cross, 6-2, 211, sr., Moberly.
OL - Chris Harris, 6-0, 225, sr., Clinton.
K - Cruiser Nichols, 6-2, 190, sr., Smithville.

Defense First team

DL - Brian Kagarice, 6-2, 225, sr., Harrisonville.
DL - Zeb Dintelman, 6-2, 220, sr., Owensville.
DL - Travis Allred, 5-10, 255, sr., Moberly.
DL - Lavell Henderson, 5-11, 190, jr., Miller Career.
LB - Cody Fogle, 5-8, 171, sr., Grain Valley.
LB - L.T. Sutton, 5-11, 225, sr., New Madrid County Central.
LB - Jeff Klott, 6-1, 230, sr., Borgia.
LB - Brett Boyer, 6-1, 223, sr., Moberly.
Secondary - Taylor Lee, 6-3, 200, sr., Harrisonville.
Secondary - Kellen Cox, 5-10, 155, sr., Mount Vernon.
Secondary - Damon Sutton, 5-9, 165, sr., Miller Career.
Secondary - Brent Seifert, 6-0, 190, sr., Cameron.
P - Brennan Anderson, 6-1, 180, sr., Fulton.

Defense Second team

DL - Jerome Spearman, 6-1, 217, sr., Platte County.
DL - Adam Polen, 6-3, 210, sr., Oak Grove.
DL - Trenton Henderson, 6-3, 275, sr., Mount Vernon.
DL - Taylor Robinson, 6-1, 186, sr., Potosi.
LB - Joe Dahman, 6-2, 200, so., Harrisonville.
LB - Greg Schoenberg, 5-11, 225, sr., Westminster Christian.
LB - Kevin Robles, 6-1, 190, sr., Pleasant Hill.
LB - Nick Shortal, 6-0, 200, jr., MICDS.
Secondary - Adam Hightower, 6-1, 165, sr., Oak Grove.
Secondary - Fatmir Osmani, 5-9, 160, sr., Monett.
Secondary - Aaron Bates, 6-3, 155, sr., Park Hills Central.
Secondary - Ryan Rowley, 5-10, 180, sr., Cassville.
P - Brandon Neal, 5-9, 153, sr., John Burroughs.
Coach of the Year: Fred Bouchard, Harrisonville.

CLASS 4
Offense First team

QB - Jordan Webb, 6-1, 198, jr., Union.
All-Purpose - Dejuan Bolden, 6-2, 190, sr., Vashon.
RB - Montee Ball, 5-11, 205, jr., Timberland.
RB - Jordan Myles, 5-11, 165, sr., Parkway Central.
RB - Matt Holt, 6-1, 205, sr., Lee's Summit West.
WR - Landon Zerkel, 6-3, 190, sr., Webb City.
WR - Jed Nieder, 6-2, 194, sr., Union.
WR - Anthony Thompson, 5-10, 170, sr., Marshall.
OL - Max Brown, 5-10, 240, sr., Lee's Summit West.
OL - Ian Hanson, 6-2, 240, jr., Timberland.
OL - John Petroff, 6-3, 270, sr., Parkway Central.
OL - Colton Smith, 6-4, 240, sr., Kearney.
OL - Corey Uptegrove, 5-11, 278, sr., Farmington.
K - Zach Klump, 6-3, 175, sr., Summit. Offense Second team
QB - Aaron Baker, 5-11, 160, sr., Farmington.
All-Purpose - Alex Toebben, 5-10, 190, sr., Warrenton.
RB - Matt Espey, 5-8, 185, sr., Fort Zumwalt North.
RB - Tyler White, 5-10, 182, sr., Festus.
RB - Solomon Watkins, 5-10, 175, jr., Smith-Cotton.
WR - Beau Brinkley, 6-3, 200, sr., Kearney.
WR - Stephen Poston, 5-11, 185, sr., Carthage.
WR - Alex Bennett, 6-2, 180, sr., Webster Groves.
OL - Troy Huddlemeyer, 6-3, 270, sr., Excelsior Springs.
OL - Ben Kayser, 6-2, 300, sr., Fort Zumwalt North.
OL - Ryne Armstrong, 6-3, 225, sr., Ozark.
OL - Nathan Lawson, 6-2, 276, sr., Helias.
OL - Rod Williams, 6-3, 280, sr., Grandview.
K - Codey Davis, 5-9, 160, sr., Parkway Central.

Defense First team

DL - Heath Hennes, 5-9, 209, sr., Farmington.
DL - Ben Crider, 6-6, 210, sr., Helias.
DL - Rodney Kelly, 6-2, 210, sr., Lee's Summit West.
DL - Kalig Mohammad, 6-4, 245, jr., KC-Central.
LB - Malachi Bickle, 5-10, 190, sr., Lee's Summit West.
LB - Will Compton, 6-3, 224, sr., North County.
LB - Nathan Herrold, 6-3, 220, sr., Ozark.
LB - David Bax, 6-4, 218, sr., Helias.
Secondary - Trey Derryberry, 6-0, 175, jr., Carthage.
Secondary - Tyson Hicks, 5-9, 185, sr., Benton.
Secondary - Eric Lovett, 5-10, 185, sr., Lee's Summit West.
Secondary - Matt Jordan, 6-1, 185, sr., Ozark.
P - John Schlereth, 5-8, 185, sr., Jennings.

Defense Second team

DL - Keaton Jenkins, 6-1, 200, sr., Timberland.
DL - Iishmel Watkins, 5-11, 215, sr., Smith-Cotton.
DL - Stephen Welling, 6-1, 240, jr., Lee's Summit West.
DL - Chris Greene, 6-3, 240, jr., Republic.
LB - Chris Howard, 5-9, 205, sr., Parkway Central.
LB - Matt Massey, 6-1, 200, sr., Kearney.
LB - Chad Kilgore, 6-1, 210, sr., Excelsior Springs.
LB - Alex Cutbirth, 6-0, 185, jr., Carthage.
Secondary - Tyler Inglehart, 6-1, 160, jr., Warrensburg.
Secondary - James Wofford, 5-10, 175, jr., Timberland.
Secondary - Steven Shireman, 6-1, 160, jr., Republic.
Secondary - Phillip Lashley, 5-11, 180, sr., St. Clair.
P - Aaron Hayden, 6-2, 240, sr., Fort Zumwalt North.
Coach of the Year: Royce Boehm, Lee's Summit West.

CLASS 5
Offense First team only

QB - Owen Lenander, 6-3, 202, sr., St. Joseph Central.
All-Purpose - Matt Scheible, 6-1, 180, sr., Washington.
All-Purpose - DeMarco Paine, 5-10, 175, sr., Hazelwood East.
RB - Dalton Krysa, 5-10, 190, jr., Fort Osage.
RB - L.J. Fort, 6-2, 215, sr., Waynesville.
RB - Tim Clark, 5-8, 170, sr., Chaminade.
RB - Adam Zweigart, 5-10, 170, jr., Jackson.
WR - Travis Mosby, 5-10, 175, sr., Lee's Summit.
WR - Sheldon Richardson, 6-4, 275, jr., Gateway.
WR - Alex Sanders, 6-5, 205, jr., Glendale.
WR - Jeremy Weston, 5-9, 180, sr., St. Joseph Central.
OL - James Moore, 6-4, 270, sr., McCluer North.
OL - David Benson, 6-4, 225, sr., Belton.
OL - Ben Lueken, 6-5, 315, sr., Chaminade.
OL - Chris Young, 6-2, 255, sr., Waynesville.
OL - Lucas Kriz, 6-2, 265, sr., Fort Osage.
OL - Hulas King, 6-4, 270, sr., McCluer North.
K - Aaron Cruz, 5-11, 185, sr., Waynesville.

Defense First team

DL - Aldon Smith, 6-5, 250, sr., Raytown.
DL - Maurice Alexander, 6-0, 170, jr., Eureka.
DL - Brandon Kirksey, 6-2, 255, sr., Hazelwood East.
DL - Marquise Wallace, 6-0, 245, sr., Roosevelt.
DL - Jason Ostrowski, 6-4, 270, sr., Waynesville.
LB - Bear Hollins, 5-11, 190, sr., Park Hill.
LB - Casey Lewis, 6-1, 223, jr., Belton.
LB - Andre Taylor, 5-9, 200, sr., Waynesville.
LB - Blake Peiffer, 6-1, 220, jr., Jackson.
LB - Andrew Wilson, 6-1, 205, sr., Raymore-Peculiar.
Secondary - Ty Postlewait, 6-0, 185, sr., Belton.
Secondary - Tim Davis, 6-0, 170, sr., Eureka.
Secondary - Matt Lang, 6-0, 180, sr., Jackson.
Secondary - Conner Mach, 6-1, 185, sr., Parkway West.
Secondary - B.J. Ray, 6-3, 200, jr., Waynesville.
P - Derek Libby, 5-9, 150, sr., Camdenton.
Coach of the Year: Rick Vernon, Waynesville.

CLASS 6
Offense First team only

QB - Nathan Scheelhaase, 6-3, 193, jr., Rockhurst.
All-Purpose - TJ Moe, 6-0, 195, jr., Fort Zumwalt West.
All-Purpose - Rob Heath, 5-11, 190, sr., Hickman.
RB - Carlos Anderson, 5-8, 165, sr., Blue Springs.
RB - Rayon Simmons, 5-10, 195, sr., CBC.
RB - Drew Temple, 5-10, 195, sr., Rockhurst.
RB - Desmond Wilson, 5-8, 180, sr., Jefferson City.
WR - Keith Langtry, 6-1, 180, jr., Rockhurst.
WR - Keeston Terry, 6-2, 170, soph., Blue Springs.
WR - Wes Kemp, 6-4, 215, sr., DeSmet.
WR - Donte Strickland, 5-10, 155, sr., Blue Springs South.
OL - Travis Ruth, 6-2, 300, sr., Jefferson City.
OL - T.J. Paletaoga, 6-1 280, sr., Blue Springs.
OL - Caleb Welchans, 6-6, 280, sr., Lafayette.
OL - Zach Wilson, 6-5, 310, sr., Blue Springs South.
OL - Jack Euston, 6-1, 275, sr., Rockhurst.
OL - Garrick Williams, 6-4, 300, sr., Rock Bridge.
K - Kyle Harris, 5-11, 165, sr., Hazelwood Central.

Defense First team

DL - Evan Knight, 6-2, 205, sr., Pattonville.
DL - Van Marshall, 5-11, 225, sr., Rockhurst.
DL - Joe Day, 6-2, 230, sr., Fort Zumwalt West.
DL - Kellen Bartlett, 6-4, 235, sr., Blue Springs South.
DL - Mike Saputo, 6-1, 260, sr., Fox.
LB - Matt Mavec, 5-10, 205, Rockhurst.
LB - Steven Brooks, 5-11, 185 sr., Blue Springs South.
LB - Mike Schuttenberg, 5-10, 180, sr., Pattonville.
LB - Brandon Clark, 5-10, 185, Mehlville.
LB - Matt Brewer, 6-1, 230, sr., Lafayette.
Secondary - Jarell Childs, 6-3, 220, sr., Oak Park.
Secondary - Ivan Charbonneau, 5-9, 170, sr., Rockhurst.
Secondary - Alexis Reedus, 6-1, 170, sr., Mehlville.
Secondary - Robert Steeples, 6-2, 195, sr., DeSmet.
Secondary - Tucker Bounds, 5-11, 170, sr., Hickman.
P - Jordan Owen, 6-0, 205, sr., Oak Park.
Coach of the Year: Tony Severino, Rockhurst.