Missouri All-State Football Teams - KFVS12 News & Weather Cape Girardeau, Carbondale, Poplar Bluff

Missouri All-State Football Teams

Missouri All-State Football Teams
By: Associated Press

Here are the All-State Football Teams as selected by the Missouri Sportswriters and Sportscasters Association.

CLASS 1
Offense First team

QB - Ryan Humes, 6-1, 190, jr., West Platte.

All-Purpose - Morgan Duff, 6-1, 190, jr., Princeton.

RB - Ethan Harris, 5-11, 180, sr., South Shelby.

RB - Michael Lowther, 6-2, 170, sr., Thayer.

RB - Taylor Eubank, 6-1, 189, sr., Orrick.

WR - Erick Roe, 6-4, 180, sr., West Platte.

WR - Dylan Clayton, 6-5, 200, sr., Concordia.

WR - Ethan Stark, 6-3, 210, sr., Princeton.

OL - Brad Madison, 6-5, 238, sr., South Harrison.

OL - Jerry O'Dell, 5-10, 259, sr., Orrick.

OL - Kris Frillman, 5-11, 210, sr., Thayer.

OL - Wyatt Jackson, 6-0, 220, sr., Adrian.

OL - Ethan Williams, 6-1, 258, sr., Tipton.

K - Erick Roe, 6-4, 180, sr., West Platte.

Offense Second team

QB - Joe Gilliam, 6-0, 165, sr., Paris.

All-Purpose - Ryan Sherman, 5-10, 155, jr., Fayette.

RB - Stephen Wood, 5-11, 185, sr., Gallatin.

RB - Jerome Covington, 6-1, 170, sr., Hayti.

RB - Layton Metcalf, 5-11, 170, sr., Marionville.

WR - Derek Vanlandingham, 5-9, 165, sr., Paris.

WR - Jamestic Gooden, 6-2, 195, sr., Hayti.

WR - Matthew Miller, 6-4, 245, sr., Adrian.

OL - Craig Robinson, 6-3, 300, jr., Hayti.

OL - Mitch Giger, 6-4, 260, sr., North Platte.

OL - Preston Henry, 6-1, 225, jr., Marionville.

OL - Brett Fairchild, 6-2, 210, sr., Wellington-Napoleon.

OL - Macon Allan, 6-5, 225, sr., King City.

K - Vetile Skjelestad, 6-0, 160, jr., St. Paul Lutheran.

Defense First team

DL - Landon Eggerman, 6-6, 290, sr., Lockwood.

DL - Leslee Eubank, 6-2, 215, jr., Orrick.

DL - William Norris, 5-11, 245, sr., Hayti.

DL - Ryan Tate, 6-3, 195, sr., Thayer.

LB - Corey Lee, 5-11, 200, sr., Gallatin.

LB - Zach Uding, 5-9, 175, sr., Valle Catholic.

LB - Bryce Johnston, 6-1, 210, jr., South Shelby.

LB - Bradley Ross Knipp, 6-1, 199, sr., Tipton.

Secondary - Garrison Edgar, 6-1, 175, sr., Marionville.

Secondary - Brentlee Thomas, 6-2, 190, sr., Rock Port.

Secondary - Chris Dickinson, 5-9, 180, sr., Sweet Springs.

Secondary - Matt Holt, 6-5, 210, sr., Lathrop.

P - Jeremy Dawson, 5-10, 185, sr., Fayette.

Defense Second team

DL - Justin Kottman, 6-1, 190, sr., Princeton.

DL - Matt O'Dell, 6-1, 211, soph., Orrick.

DL - Joe Stonecypher, 6-0, 220, sr., South Harrison.

DL - Justin Wilt, 6-0, 190, jr., South Shelby.

LB - Kyle Elder, 6-6, 210, sr., West Platte.

LB - Luke Martin, 6-0, 175, jr., Thayer.

LB - Daniel Salazar, 5-11, 190, jr., Rich Hill.

LB - Ryan Barnes, 6-2, 217, sr., Polo.

Secondary - Rusty Thomas, 6-1, 185, jr., Rich Hill.

Secondary - Shaun Jones, 6-2, 175, sr., Hayti.

Secondary - Trey Allison, 5-10, 150, sr., Tipton.

Secondary - Aaron Blyth, 5-7, 150, soph., Orrick.

P - Ethan Leisenring, 5-10, 165, soph., Thayer.

Coach of the Year: Billy Webber, Thayer.

CLASS 2
Offense First team

QB - Joseph Kassanavoid, 6-6, 220, sr., Lawson.

All-Purpose - Justin Eiken, 6-0, 175, jr., Blair Oaks.

RB - De'Andre Vandevender, 6-2, 215, sr., Trenton.

RB - Adam Mattson, 5-11, 185, jr., Maryville.

RB - Demetrius Terry, 6-1, 185, sr., Crystal City.

WR - Charles Johnson, 5-10, 190, sr., Hogan Prep.

WR - Bryant Allen, 6-0, 155, jr., Maplewood.

WR - Aaron Charleson, 5-7, 170, sr., Mountain Grove.

OL - Tyler Gordon, 5-11, 260, sr., Brookfield.

OL - Seth Vanbooven, 6-3, 325, sr., Hermann.

OL - Calvin Wilbers, 5-10, 220, sr., Blair Oaks.

OL - John Bright, 6-5, 245, sr., Lawson.

OL - Ethan Tabbert, 6-3, 240, sr., Trenton.

K - Troy Green, 5-10, 180, sr., Lawson.

Offense Second team

QB - Jonathan Nutt, 6-1, 185, jr., Palmyra.

All-Purpose - Cody Renzelman, 5-10, 160, soph., Carrollton.

RB - Ryan Smith, 6-0, 180, sr., Cabool.

RB - Javis Vineyard, 5-9, 165, jr., Clark County.

RB - Lawrence Kroeger, 5-11, 180, sr., Centralia.

WR - Brock Reed, 6-2, 175, sr., Palmyra.

WR - Reggie Ramey, 5-11, 190, sr., Montgomery County.

WR - Aaron Bolton, 6-3, 160, jr., Versailles.

OL - Jared Benoit, 6-2, 225, sr., Centralia.

OL - Cody Chaffin, 6-3, 230, sr., East Newton.

OL - Cori Seth, 6-3, 260, jr., Clark County.

OL - Dillon Owens, 6-2, 245, sr., Maryville.

OL - Carnell King, 5-11, 215, sr., Hogan.

K - Bill Rose, 6-4, 180, sr., Orchard Farm.

Defense First team

DL - Tyler Evans, 6-7, 275, jr., Strafford.

DL - Brian Buckert, 6-2, 220, sr., Centralia.

DL - Kyle Hoyt, 6-1, 240, sr., Trenton.

DL - Zach Sherry, 5-11, 205, jr., Maryville.

LB - Devin Lindsey, 6-2, 185, jr., Maplewood.

LB - Michael Singer, 6-0, 200, sr., Blair Oaks.

LB - Danny Mundwiller, 5-11, 175, jr., Hermann.

LB - Jake Buehler, 6-1, 195, sr., Crystal City.

Secondary - Justin Moore, 5-9, 155, sr., Centralia.

Secondary - Michael Kurtz, 5-11, 170, jr., Trenton.

Secondary - Bryan Plenge, 5-10, 160, jr., Clark County.

Secondary - Caleb Haynes, 6-0, 185, sr., Higginsville.

P - Stevie Jones, 5-10, 170, sr., Wright City.

Defense Second team

DL - Jeff Johnson, 6-2, 210, sr., Holden.

DL - Jacob Payne, 6-0, 215, sr., Lawson.

DL - Andy Luecke, 6-2, 240, jr., Blair Oaks.

DL - Zach Sage, 6-1, 225, sr., Centralia.

LB - Kyle Henke, 5-10, 200, sr. Blair Oaks.

LB - Logan Pettz, 6-2, 175, sr., Lawson.

LB - DaRon Cooper, 5-10, 205, sr., Hogan Prep.

LB - Doug Walls, 6-0, 213, sr., Cabool.

Secondary - Colby Bailey, 6-0, 180, jr., Brookfield.

Secondary - Lucas Manring, 5-10, 150, sr., Stockton.

Secondary - Taylor Cameron, 6-0, 170, sr., Hermann.

Secondary - Lee Oliver, 6-0, 180, jr., Montgomery County.

P - Marshall Woodruff, 6-0, 170, sr., Warsaw.

Coach of the Year: David Harris, Maplewood.

CLASS 3
Offense First team

QB - Sean Ransburg, 6-1, 205, sr., Harrisonville.

All-Purpose - Trey Barrow, 6-3, 183, sr., Moberly.

RB - Logan Huggins, 6-1, 175, sr., Clinton.

RB - Ryan Sawyer, 5-8, 160, sr., Fredericktown.

RB - Conrad Hooper, 5-10, 180, sr., Odessa.

WR - Curt Roth, 6-3, 204, sr., Ste. Genevieve.

WR - Matt Angell, 5-9, 167, sr., Owensville.

WR - Donnie MacLeod, 6-1, 180, sr., Harrisonville.

OL - Matt Shannon, 6-1, 250, sr., Borgia.

OL - John Mollet, 6-2, 290, jr., Grain Valley.

OL - Kyle Bouchard, 5-10, 245, sr., Harrisonville.

OL - Brandon Wahle, 5-11, 275, jr., Borgia.

OL - Colt Schulte, 6-5, 305, sr., Osage.

K - Ryan Wehking, 6-2, 180, sr., Priory.

Offense Second team

QB - Jeremiah Oteh, 6-1, 190, jr., MICDS.

All-Purpose - Derek Naida, 5-11, 180, jr., Harrisonville.

RB - Dustin Allen, 5-10, 190, sr., Moberly.

RB - Billy Creason, 5-10, 175, sr., Grain Valley.

RB - Jon Sidney, 6-1, 224, jr., Fulton.

WR - Sammy Santana, 5-8, 155, jr., MICDS.

WR - Andrew Jones, 6-6, 230, sr., Smithville.

WR - Kyle Knox, 6-3, 175, sr., Platte County.

OL - Joe Altenhofen, 6-4, 240, sr., KC-St. Pius X.

OL - Jake Makings, 6-2, 240, jr., Odessa.

OL - Orrin Hawkins, 6-1, 215, sr., Fredericktown.

OL - Cody Cross, 6-2, 211, sr., Moberly.

OL - Chris Harris, 6-0, 225, sr., Clinton.

K - Cruiser Nichols, 6-2, 190, sr., Smithville.

Defense First team

DL - Brian Kagarice, 6-2, 225, sr., Harrisonville.

DL - Zeb Dintelman, 6-2, 220, sr., Owensville.

DL - Travis Allred, 5-10, 255, sr., Moberly.

DL - Lavell Henderson, 5-11, 190, jr., Miller Career.

LB - Cody Fogle, 5-8, 171, sr., Grain Valley.

LB - L.T. Sutton, 5-11, 225, sr., New Madrid County Central.

LB - Jeff Klott, 6-1, 230, sr., Borgia.

LB - Brett Boyer, 6-1, 223, sr., Moberly.

Secondary - Taylor Lee, 6-3, 200, sr., Harrisonville.

Secondary - Kellen Cox, 5-10, 155, sr., Mount Vernon.

Secondary - Damon Sutton, 5-9, 165, sr., Miller Career.

Secondary - Brent Seifert, 6-0, 190, sr., Cameron.

P - Brennan Anderson, 6-1, 180, sr., Fulton.

Defense Second team

DL - Jerome Spearman, 6-1, 217, sr., Platte County.

DL - Adam Polen, 6-3, 210, sr., Oak Grove.

DL - Trenton Henderson, 6-3, 275, sr., Mount Vernon.

DL - Taylor Robinson, 6-1, 186, sr., Potosi.

LB - Joe Dahman, 6-2, 200, so., Harrisonville.

LB - Greg Schoenberg, 5-11, 225, sr., Westminster Christian.

LB - Kevin Robles, 6-1, 190, sr., Pleasant Hill.

LB - Nick Shortal, 6-0, 200, jr., MICDS.

Secondary - Adam Hightower, 6-1, 165, sr., Oak Grove.

Secondary - Fatmir Osmani, 5-9, 160, sr., Monett.

Secondary - Aaron Bates, 6-3, 155, sr., Park Hills Central.

Secondary - Ryan Rowley, 5-10, 180, sr., Cassville.

P - Brandon Neal, 5-9, 153, sr., John Burroughs.

Coach of the Year: Fred Bouchard, Harrisonville.

CLASS 4
Offense First team

QB - Jordan Webb, 6-1, 198, jr., Union.

All-Purpose - Dejuan Bolden, 6-2, 190, sr., Vashon.

RB - Montee Ball, 5-11, 205, jr., Timberland.

RB - Jordan Myles, 5-11, 165, sr., Parkway Central.

RB - Matt Holt, 6-1, 205, sr., Lee's Summit West.

WR - Landon Zerkel, 6-3, 190, sr., Webb City.

WR - Jed Nieder, 6-2, 194, sr., Union.

WR - Anthony Thompson, 5-10, 170, sr., Marshall.

OL - Max Brown, 5-10, 240, sr., Lee's Summit West.

OL - Ian Hanson, 6-2, 240, jr., Timberland.

OL - John Petroff, 6-3, 270, sr., Parkway Central.

OL - Colton Smith, 6-4, 240, sr., Kearney.

OL - Corey Uptegrove, 5-11, 278, sr., Farmington.

K - Zach Klump, 6-3, 175, sr., Summit. Offense Second team

QB - Aaron Baker, 5-11, 160, sr., Farmington.

All-Purpose - Alex Toebben, 5-10, 190, sr., Warrenton.

RB - Matt Espey, 5-8, 185, sr., Fort Zumwalt North.

RB - Tyler White, 5-10, 182, sr., Festus.

RB - Solomon Watkins, 5-10, 175, jr., Smith-Cotton.

WR - Beau Brinkley, 6-3, 200, sr., Kearney.

WR - Stephen Poston, 5-11, 185, sr., Carthage.

WR - Alex Bennett, 6-2, 180, sr., Webster Groves.

OL - Troy Huddlemeyer, 6-3, 270, sr., Excelsior Springs.

OL - Ben Kayser, 6-2, 300, sr., Fort Zumwalt North.

OL - Ryne Armstrong, 6-3, 225, sr., Ozark.

OL - Nathan Lawson, 6-2, 276, sr., Helias.

OL - Rod Williams, 6-3, 280, sr., Grandview.

K - Codey Davis, 5-9, 160, sr., Parkway Central.

Defense First team

DL - Heath Hennes, 5-9, 209, sr., Farmington.

DL - Ben Crider, 6-6, 210, sr., Helias.

DL - Rodney Kelly, 6-2, 210, sr., Lee's Summit West.

DL - Kalig Mohammad, 6-4, 245, jr., KC-Central.

LB - Malachi Bickle, 5-10, 190, sr., Lee's Summit West.

LB - Will Compton, 6-3, 224, sr., North County.

LB - Nathan Herrold, 6-3, 220, sr., Ozark.

LB - David Bax, 6-4, 218, sr., Helias.

Secondary - Trey Derryberry, 6-0, 175, jr., Carthage.

Secondary - Tyson Hicks, 5-9, 185, sr., Benton.

Secondary - Eric Lovett, 5-10, 185, sr., Lee's Summit West.

Secondary - Matt Jordan, 6-1, 185, sr., Ozark.

P - John Schlereth, 5-8, 185, sr., Jennings.

Defense Second team

DL - Keaton Jenkins, 6-1, 200, sr., Timberland.

DL - Iishmel Watkins, 5-11, 215, sr., Smith-Cotton.

DL - Stephen Welling, 6-1, 240, jr., Lee's Summit West.

DL - Chris Greene, 6-3, 240, jr., Republic.

LB - Chris Howard, 5-9, 205, sr., Parkway Central.

LB - Matt Massey, 6-1, 200, sr., Kearney.

LB - Chad Kilgore, 6-1, 210, sr., Excelsior Springs.

LB - Alex Cutbirth, 6-0, 185, jr., Carthage.

Secondary - Tyler Inglehart, 6-1, 160, jr., Warrensburg.

Secondary - James Wofford, 5-10, 175, jr., Timberland.

Secondary - Steven Shireman, 6-1, 160, jr., Republic.

Secondary - Phillip Lashley, 5-11, 180, sr., St. Clair.

P - Aaron Hayden, 6-2, 240, sr., Fort Zumwalt North.

Coach of the Year: Royce Boehm, Lee's Summit West.

CLASS 5
Offense First team only

QB - Owen Lenander, 6-3, 202, sr., St. Joseph Central.

All-Purpose - Matt Scheible, 6-1, 180, sr., Washington.

All-Purpose - DeMarco Paine, 5-10, 175, sr., Hazelwood East.

RB - Dalton Krysa, 5-10, 190, jr., Fort Osage.

RB - L.J. Fort, 6-2, 215, sr., Waynesville.

RB - Tim Clark, 5-8, 170, sr., Chaminade.

RB - Adam Zweigart, 5-10, 170, jr., Jackson.

WR - Travis Mosby, 5-10, 175, sr., Lee's Summit.

WR - Sheldon Richardson, 6-4, 275, jr., Gateway.

WR - Alex Sanders, 6-5, 205, jr., Glendale.

WR - Jeremy Weston, 5-9, 180, sr., St. Joseph Central.

OL - James Moore, 6-4, 270, sr., McCluer North.

OL - David Benson, 6-4, 225, sr., Belton.

OL - Ben Lueken, 6-5, 315, sr., Chaminade.

OL - Chris Young, 6-2, 255, sr., Waynesville.

OL - Lucas Kriz, 6-2, 265, sr., Fort Osage.

OL - Hulas King, 6-4, 270, sr., McCluer North.

K - Aaron Cruz, 5-11, 185, sr., Waynesville.

Defense First team

DL - Aldon Smith, 6-5, 250, sr., Raytown.

DL - Maurice Alexander, 6-0, 170, jr., Eureka.

DL - Brandon Kirksey, 6-2, 255, sr., Hazelwood East.

DL - Marquise Wallace, 6-0, 245, sr., Roosevelt.

DL - Jason Ostrowski, 6-4, 270, sr., Waynesville.

LB - Bear Hollins, 5-11, 190, sr., Park Hill.

LB - Casey Lewis, 6-1, 223, jr., Belton.

LB - Andre Taylor, 5-9, 200, sr., Waynesville.

LB - Blake Peiffer, 6-1, 220, jr., Jackson.

LB - Andrew Wilson, 6-1, 205, sr., Raymore-Peculiar.

Secondary - Ty Postlewait, 6-0, 185, sr., Belton.

Secondary - Tim Davis, 6-0, 170, sr., Eureka.

Secondary - Matt Lang, 6-0, 180, sr., Jackson.

Secondary - Conner Mach, 6-1, 185, sr., Parkway West.

Secondary - B.J. Ray, 6-3, 200, jr., Waynesville.

P - Derek Libby, 5-9, 150, sr., Camdenton.

Coach of the Year: Rick Vernon, Waynesville.

CLASS 6
Offense First team only

QB - Nathan Scheelhaase, 6-3, 193, jr., Rockhurst.

All-Purpose - TJ Moe, 6-0, 195, jr., Fort Zumwalt West.

All-Purpose - Rob Heath, 5-11, 190, sr., Hickman.

RB - Carlos Anderson, 5-8, 165, sr., Blue Springs.

RB - Rayon Simmons, 5-10, 195, sr., CBC.

RB - Drew Temple, 5-10, 195, sr., Rockhurst.

RB - Desmond Wilson, 5-8, 180, sr., Jefferson City.

WR - Keith Langtry, 6-1, 180, jr., Rockhurst.

WR - Keeston Terry, 6-2, 170, soph., Blue Springs.

WR - Wes Kemp, 6-4, 215, sr., DeSmet.

WR - Donte Strickland, 5-10, 155, sr., Blue Springs South.

OL - Travis Ruth, 6-2, 300, sr., Jefferson City.

OL - T.J. Paletaoga, 6-1 280, sr., Blue Springs.

OL - Caleb Welchans, 6-6, 280, sr., Lafayette.

OL - Zach Wilson, 6-5, 310, sr., Blue Springs South.

OL - Jack Euston, 6-1, 275, sr., Rockhurst.

OL - Garrick Williams, 6-4, 300, sr., Rock Bridge.

K - Kyle Harris, 5-11, 165, sr., Hazelwood Central.

Defense First team

DL - Evan Knight, 6-2, 205, sr., Pattonville.

DL - Van Marshall, 5-11, 225, sr., Rockhurst.

DL - Joe Day, 6-2, 230, sr., Fort Zumwalt West.

DL - Kellen Bartlett, 6-4, 235, sr., Blue Springs South.

DL - Mike Saputo, 6-1, 260, sr., Fox.

LB - Matt Mavec, 5-10, 205, Rockhurst.

LB - Steven Brooks, 5-11, 185 sr., Blue Springs South.

LB - Mike Schuttenberg, 5-10, 180, sr., Pattonville.

LB - Brandon Clark, 5-10, 185, Mehlville.

LB - Matt Brewer, 6-1, 230, sr., Lafayette.

Secondary - Jarell Childs, 6-3, 220, sr., Oak Park.

Secondary - Ivan Charbonneau, 5-9, 170, sr., Rockhurst.

Secondary - Alexis Reedus, 6-1, 170, sr., Mehlville.

Secondary - Robert Steeples, 6-2, 195, sr., DeSmet.

Secondary - Tucker Bounds, 5-11, 170, sr., Hickman.

P - Jordan Owen, 6-0, 205, sr., Oak Park.

Coach of the Year: Tony Severino, Rockhurst.

Powered by Frankly